Laboratorium nr. 2


Konstrukcja robota: Robot został zbudowany w oparciu o instrukcje dostarczoną z zestawem. Naszą modyfikacją było doczepienie wszystkich sensorów na dodatkowych elementach. Finalna konstrukcja znajduje się na poniższych zdjęciach.Algorytmy:

Na zajęciach zostały stworzone dwa algorytmy dla Henia. Na trzeci nie starczyło już czasu:

- Patrol - W oparciu o sensor odległości. Robot jedzie prosto, aż do napotkania przeszkody. Po napotkaniu przeszkody skręca w lewo i ponownie jedzie prosto.

- Światło - W oparciu o sensor światła. Robot jedzie prosto dopóki czujnik widzi poziom światła ponad 50 jednostek. Gdy poziom spadnie poniżej - skręca w lewo.

- Światło ver.2 (nie starczyło czasu) - robot miał się obrócić o 360° i zbadać poziom jasności we wszystkich kierunkach, zapisać zebrane informacje i pojechać w kierunku maksymalnej jasności.

Problemy:

- praca z czujnikiem światła jest dosyć kłopotliwa, ponieważ w laboratorium jest raczej mała możliwość zapewnienia dobrych warunków oświetleniowych (dla zadanego problemu). Z tego względu trudno dopasować progi przełączania i robot czasem zachowuje się nie tak jak powinien.

Propozycje zmian:

- można by się zastanowić nad dołączeniem do stanowiska źródeł światła

Załączone pliki:

patrol.zip

swiatlo.zip

silnik_na_przycisk.zip (dodatkowo program z 1 zajęć, po naciśnięciu przycisku - jedzie do przodu, po kolejnym naciśnięciu - jedzie do tyłu)

pl/mindstorms/studenci/przedmioty/jsi/jsi2008/jsi20081210-09c.txt · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:50 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0