Grupa Maciej Dudek, Grzegorz Stopa i gościnnie Grzegorz Dydo-Rożniecki. Zestaw Gienek

Algorytmy

W czasie zajęć zbudowaliśmy robota według instrukcji oraz wykonaliśmy 2 algorytmy poruszania się.

1. Ucieczka od problemów

Opis algorytmu

Najpierw stworzyliśmy prosty program z czujnikiem zbliżeniowym. Gienek po zbliżeniu się do przeszkody na odległość 15cm, skrecał w prawo o 90º.

Wykonanie

2. Szał

Opis algorytmu

Drugi program był już bardziej skomplikowany. Oprócz skręcania przy zbliżeniu do przeszkody, Gienek na klaśnięcie zaczynał jeździć do tyłu, Czujnik dotykowy na wysięgniku zamontowanym z tyłu po zarejestrowaniu dotknięcia zaczynał jazdę do przodu.

Wykonanie

Ciekawostki

Gienek zyskał miano Gienka pogromcy, który siał postrach w śród innych Mindstormsów.

Spostrzeżenia

Korzystanie z czujników

Przy korzystaniu z algorytmu „Szał” Gienek chwilami zachowywał się nieprzewidywalnie. Było to spowodowane sposobem obsługi czujnika dźwięku i dotykowego (sekwencyjne, najpierw czekamy na obsługę dźwięku, a później czekamy na obsługę dotyku).

Problemy

GUI

Jedynym problemem, na który natrafiliśmy, to tworzenie równoległych ścieżek algorytmu w LEGO MINDSTORMS NXT.

Wnioski

Czujniki

Każdy czujnik obsługiwać równolegle z innymi, szczególnie czujniki zapewniające bezpieczeństwo naszego podopiecznego Gienka.

Pliki algorytmów

pl/mindstorms/studenci/przedmioty/jsi/jsi2008/jsi20081210-11b.txt · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:50 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0