Laboratorium nr 5


Skład zespołu: Zespół wyjątkowo miał skład inny niż zwykle: Paweł Grzesiak, Łukasz Habrzyk, Marcin Godlewski.


Zadanie do wykonania: Zadanie polegało na przetestowaniu działania API PLNXT. Programowaliśmy robota przy użyciu podstawowych konstrukcji języka Prolog.


Konstrukcja robota: Tym razem w laboratorium czekał już na nas gotowy do użycia zbudowany robot. Jego zdjęcia są widoczne poniżej:
Realizacja: Skupiliśmy się na testowaniu klauzuli nxt_rotate, gdyż mieliśmy znaczne kłopoty z zapanowaniem nad nią. Użycie konstrukcji nxt_rotate(700, 90). powinno skłonić robota do obrotu o 90 stopni. Precyzja jego działań była jednak nie najlepsza. Na filmie:


obrot.zip


zarejestrowaliśmy wielokrotne wykonywanie obrotów o ten sam kąt. Można zauważyć, że precyzja ruchów jest zmienna. Niestety nie zdążyliśmy zarejestrować obrotów robota w lewo. Zachowywał się on wtedy jeszcze bardziej nieregularnie i nie byliśmy w stanie nad nim zapanować. Nie wiemy czy było to wynikiem naszych błędów, błędów w NXTPL czy też jeszcze innych czynników. Na filmie:


gol.zip


widać robota strzelającego gola :) Powyższe filmy są w formacie 3gp. Jeśli ktoś nie dysponuje odpowiednim oprogramowaniem do jego odtworzenia może dokonać konwersji na przykład do plików avi przy pomocy dostępnych w Internecie bezpłatnych narzędzi.


Uwagi:


Sądzimy, że przydatna mogłaby być klauzula powodująca permanentne obracanie sie robota wokół własnej osi. Mogłaby być podobna do nxt_rotate, ale bez argumentu będącego kątem obrotu. Robot w ramach jej wykonywania obracałby się aż do wywołania nxt_stop. - tak jak w przypadku odpowiednio wywołanego nxt_go.


pl/mindstorms/studenci/przedmioty/jsi/jsi2008/jsi20090121-08c.txt · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:50 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0